2013-14 Church Officers and Teachers

SUNDAY SCHOOL

  • General Director -- Tim Osborn; assistant Carroll Parks

  • General Secretary -- Virginia King; substitute Liz Wilkinson

Pre-School Department            

  • Nursery/Pre-School Director -- Priscilla Whitt; assistants Veda Heldenbrand, Pam Howard, DeAnna Fuller, Sharon Jones

  • 2- and 3-Year-Olds Teacher -- Julie Osborn; assistant Renee Hood

  • 4- and 5-Year-Olds Teacher -- Rikki Dungy; assistant Lana Corwin

Children’s Department            

  •  1st & 2nd Grade Teacher -- Amber Adams; substitute Sheila Ruse

  •  3rd & 4th Grade Teacher -- Marjorie Windsor; substitutes Steve and Mary Lou Swigart        

  •  5th & 6th Grade Teacher -- Angel Michael; substitute Shelly Sims

  •  Social Activities Directors 3-6 grades   -- Amber Adams, Angel Michael 

Youth Department            

  •  Youth Teacher --

  •  Youth Substitute Teacher -- Micah Sidebottom

Adult Department            

  •  College and Career Teacher -- Rick Willett

  •  Truth Seekers Teacher -- Jeremy Ripple; substitute Darren Stanley

  •  Koinonia Teacher -- Eric Kloepping; substitute Stan Ray

  •  New Life Teacher -- Darryl Wilkinson; substitute Darrell Critten

  •  Golden Circle Teacher -- Cecil Humphrey; substitute Burl Tranbarger

  •  Athenian Teacher -- Jim Ruse; substitute Dean King

Mission Organizations           

  • Brotherhood Director -- Micah Sidebottom

  • WMU Director -- Shelly Sims

  • Student Ministry Team -- Angel Michael, Micah Sidebottom

AWANA

  • Commander -- Lisa Reid

  • Co-Commander -- Bob Sharp        

  • Secretary -- Katie Hogan        

  • Puggles Leaders    -- Mandi Ripple, Judy Vyrostek, Marty Sharp, Tyna Morrison, Darlene Morrison        

  • Cubbies Leaders -- Steve Reid, Director; Pam Howard, Norma Curtis, Andrea Defouw        

  • Sparks Leaders -- Linda Arnold, Director; Myrlene Heldenbrand, Veda Heldenbrand, Tim & Julie Osborn, Jim & Bobbi Hanson; Julie Willett, Liz Wilkinson, Deby Gann, Sharon Burke, Burl & Doris Tranbarger, Shelly Sims, Richard Hogan, Angel Critten, Debbie Heldenbrand

  • T&T Leaders -- Jeremy & Rikki Dungy, Directors; Stan Ray, Burl & Doris Tranbarger, Steve & Mary Lou Swigart, Linda Critten, Dwayne Hill, Richard Hogan, Bobbi & Jim Hanson         

  • Youth -- Angel Michael

  • Kitchen -- Lori Kloepping, Lana Corwin, Amber Adams, Tara Tairent, Tim Bradford, Darlene Prentice

  • Games -- Steven Hogan and Jim Hanson        

  • Awana Store -- Leslie Stanley, Rachel Bradford

  • Unassigned Volunteers -- Sally Black, Marty Sharp

Deacons (12 Active)

  • 1-Year Term -- Darrell Critten, Greg Macy

  • 2-Year Term -- Eric Corwin, Darryl Wilkinson (Chairman)

  • 3-Year Term -- Gary McNeely, Stan Ray, Del Ray Vyrostek, Eric Kloepping

Trustees

  • 1-Year Term -- Travis Heldenbrand, Adam Whitney

  • 2-Year Term -- Amber Adams, Shelly Sims (Chairman)

  • 3 Year Term -- R. G. Curtis, Duane Hill

Finance Committee

  • 1-Year Term -- Jim Ruse, Whitney Sidebottom

  • 2-Year Term -- Jeremy Dungy, Julie Willett (Chairman)

  • 3-Year Term -- Greg Macy, Vicki Henderson

Long Range Planning Committee

  • 1-Year Term -- Larry Adams, Tim Osborn

  • 2-Year Term -- Barbara Macy

  • 3-Year Term -- Micah Sidebottom, Judy Vyrostek

Nominating Committee

  • 1-Year Term -- Tim Bradford, Julie Osborn

  • 2-Year Term -- Rick Willett, Debbie Heldenbrand

  • 3-Year Term -- Pam Howard, Myrlene Heldenbrand

  • Associational Board Member -- Stan Ray

  • Treasurer -- Renee Hood    

  • Assistant Treasurer -- Pam Howard    

  • Financial Secretary -- Julie Willett/Linda Critten   

  • Church Clerk -- Leslie Stanley    

  • Assistant Church Clerk -- Whitney Sidebottom    

  • Sound System -- Vicki Henderson    

  • Assistant Sound System -- Andrew Michael, Linda Arnold, Micah and Whitney Sidebottom, Steve Reid, Dakota Darby    

  • AM Congregational Song Leader -- Mike Henderson   

  • AM Assist Congregation Song Leader -- Jeremy Ripple    

  • Adult Choir Director -- Linda Arnold    

  • Kids Praise Children’s Choir Director -- Julie Vyrostek

  • Kids Praise Children’s Choir Assistant Director -- Judy Vyrostek

  • Organist AM -- Sharon Burke    

  • Assistant Organist AM -- Abbey Wilson    

  • Organist PM -- Sharon Burke

  • Pianist AM -- Renee Hood

  • Assistant Pianist AM/PM    -- Liz Wilkinson

  • Evening Song Leader -- Richard Hogan

  • Ushers -- Head Usher Junior Burke; assistants Jule Terrill, Eric Corwin, Tim Osborn, Biggs Osborn

  • Evening Usher -- Steve Reid

  • Facility Manager -- Junior Burke

  • Assistant Facility Manager -- Micah Sidebottom and Rick Willett

  • VBS Director -- Sharon Burke

  • Assistant VBS Director -- Angel Michael

 

CHURCH COMMITTEES

  • Lord’s Supper -- Jule and Beverly Terrill, Sue Downey

  • Baptism -- R.G. and Norma Curtis

  • Flowers -- Sheila Ruse, Julie Osborn

  • Wedding Gift -- Tim/Rachel Bradford, Leslie Stanley

  • Librarian -- Lori Kloepping

  • Bus/Van Ministry & Bus Maintenance -- R.G. Curtis, Eric Corwin, Alan Tairent

  • Auditing Committee -- Rikki Dungy, Tim Bradford

  • Extension Committee -- Julie Willett (Chairman), Sharon Burke, Richard Hogan

  • Special Music AM Committee -- Linda Arnold, Sheila Ruse, Judy Vyrostek, Mary Sullenger

  • Special Music PM Committee -- Sharon Burke

  • Funeral Serving Committee -- Lori Kloepping, DeAnna Fuller

  • Social Committee -- Shelly Sims (Chariman), Veda Heldenbrand, June Catt, Myrlene Heldenbrand, Lori Kloepping

  • Nursery Correlating Committee Nursery Coordinator (babies-age 2) Priscilla Whitt; Sunday School Director Tim Osborn; Deacon Junior Burke; Father of Nursery Age Child Jared Whitt; Mother of Nursery Age Child Tyna Morrison; and Pastor Garrett Trunk Church Council Pastor Garrett Trunk; Sunday School Director Tim Osborn; WMU Director Shelly Sims; Brotherhood Director Micah Sidebottom; Choir Director Linda Arnold; Chairman of Social Committee Shelly Sims

  • Sunday School Director -- Tim Osborn

  • WMU Director -- Shelly Sims

  • Brotherhood Director -- Micah Sidebottom

  • Celebration of Life Committee -- Mary Lou Swigart Sunday

  • Fellowship Committee -- Burl/Doris Tranbarger, Stan/Denise Ray

  • Discipleship Training Committee -- June Catt

  • Trunk or Treat Committee -- Sally Black, Rikki Dungy, Darlene Prentice

  • Guest Hospitality Coordinator -- Sheila Ruse

  • Meals on Wheels Coordinators -- Darlene Patton

  • Prayer Chain Coordinator -- June Catt

  • Keenagers Coordinators -- Burl/Doris Tranbarger

  • Wee Worship Coordinator -- Whitney Sidebottomy

 

©2014 First Baptist Gallatin Church. All Rights Reserved.

Scripture quotations are from The Holy Bible, English Standard Version​© (ESV​©), copyright ​© 2001 by Crossway, a publishing ministry of Good News Publishers. Used by permission. All rights reserved.

Problems with this website? Email  darryl@GPCink.com